Jak sprawić, aby kandydaci zobaczyli twoją ofertę pracy?

Rekrutacja to niełatwe zadanie. Musisz nie tylko znaleźć odpowiednich ludzi do Twojej firmy, ale też przekonać ich, że warto u Ciebie pracować. Jak więc sprawić, aby Twoja oferta pracy wyróżniła się na tle konkurencji i dotarła do najlepszych kandydatów? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć skuteczne ogłoszenie o pracę.

1. Zadbaj o tytuł i opis oferty

Tytuł i opis oferty to pierwsze elementy, które zwracają uwagę kandydatów. Dlatego muszą być jasne, konkretne i atrakcyjne. Unikaj pustych sloganów, skrótów i błędów ortograficznych. Zamiast tego używaj słów kluczowych, które odpowiadają stanowisku i branży. Na przykład:

  • Zamiast: “Praca dla specjalisty” napisz: “Specjalista ds. marketingu internetowego”
  • Zamiast: “Zatrudnimy pracownika” napisz: “Dołącz do naszego zespołu jako księgowy”
  • Zamiast: “Szukamy osoby na stanowisko X” napisz: “X – praca w dynamicznej firmie IT”

Pamiętaj też, że tytuł i opis oferty mają wpływ na pozycjonowanie Twojej strony internetowej w wyszukiwarce. Dlatego warto używać słów kluczowych, które są często wpisywane przez kandydatów szukających pracy w Twojej branży.

2. Przedstaw swoją firmę

Kandydaci chcą wiedzieć, z kim mają do czynienia. Dlatego warto przedstawić swoją firmę w kilku zdaniach. Opisz krótko historię, misję, wartości i kulturę organizacyjną Twojej firmy. Pokaż, co wyróżnia Cię na rynku i jakie masz plany na przyszłość. Nie chwal się tylko suchymi liczbami i faktami – zbuduj zaufanie i sympatię do Twojej marki.

3. Opisz zadania i wymagania

Kandydaci chcą wiedzieć, czego oczekujesz od nich i co będą robić w Twojej firmie. Dlatego musisz wyraźnie określić zakres obowiązków i wymagania na danym stanowisku. Wylistuj najważniejsze zadania i kompetencje, które są niezbędne do wykonywania pracy. Podziel je na dwie kategorie: niezbędne i mile widziane. Nie wymieniaj wszystkiego, co przychodzi Ci do głowy – skup się na tym, co jest istotne.

4. Podaj warunki zatrudnienia

Kandydaci chcą wiedzieć, co mogą zyskać pracując u Ciebie. Dlatego musisz podać warunki zatrudnienia, takie jak:

  • Wynagrodzenie – podaj widełki lub konkretną kwotę brutto lub netto
  • Rodzaj umowy – podaj czy oferujesz umowę o pracę czy inną formę współpracy
  • Godziny pracy – podaj czy oferujesz elastyczny czas pracy czy stałe godziny
  • Miejsce pracy – podaj czy oferujesz pracę zdalną czy stacjonarną
  • Benefity – podaj jakie dodatkowe korzyści oferujesz, np. prywatna opieka medyczna, karta multisport, szkolenia, bonusy

Nie bój się podawać konkretnych informacji – to pokaże, że jesteś uczciwy i transparentny. Nie ukrywaj też żadnych haczyków – to zniechęci kandydatów i zaszkodzi Twojej reputacji.

5. Zachęć do aplikacji

Na koniec swojej oferty pracy musisz zachęcić kandydatów do aplikacji. Podaj, jak mogą się z Tobą skontaktować i jak wygląda proces rekrutacji. Podkreśl, dlaczego warto dołączyć do Twojego zespołu i jakie korzyści płyną z pracy w Twojej firmie. Zakończ swoją ofertę pozytywnym i motywującym akcentem.

Oto przykład takiego zakończenia:

“Jeśli jesteś zainteresowany/a pracą w naszej firmie, prześlij nam swoje CV i list motywacyjny na adres: rekrutacja@firma.pl. Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 7 dni i zaprosimy na rozmowę kwalifikacyjną. Dołącz do naszego zespołu i rozwiń swoje umiejętności w dynamicznym i przyjaznym środowisku!”

6. Zapewnij ofercie dotarcie do kandydatów

Nawet najładniejsza i najbardziej atrakcyjna oferta nie ma szans, jeśli nie będzie dostępna w miejscu, gdzie kandydaci mają szansę ją zobaczyć. Powyższe punkty wspominają o tym jak zbudować dobrą ofertę, ale należy pamiętać, że w gronie innych ofert musi być jakiś element, który będzie ją wyróżniał.
Na początek zadbaj o to, żeby oferta trafiła w miejsce, gdzie kandydaci danego profilu mogą pracy poszukiwać. Dobierz odpowiednio portal pracy wyszukując na nim ile podobnych ofert jest aktualnie otwartych.
Jeśli portale pracy bywają nieskuteczne, co niestety w ostatnich latach mocno doświadczamy należy zastanowić się nad alternatywami takimi jak:

  • marketing HR
  • wsparcie agencji rekrutacyjnej

Marketing HR coraz częściej pojawia się w naszej przestrzeni informacyjnej i przybiera rozmaite postaci, ale cel pozostaje ten sam – dotrzeć z ofertą do odpowiedniej grupy kandydatów. Można korzystać z grup tematycznych w mediach społecznościowych lub płatnych rozwiązań jak promowanie ofert pracy na Linkedin, kończąc na banerach lub bilboardach.
Jest to jednak działanie mocno angażujące i czasochłonne, ponieważ niejednokrotnie będzie trzeba sprawdzać czy dana kampania przynosi skutek, a następnie modyfikować działania.
W takim wypadku czasami warto oddać te sprawy profesjonalistom lub przekazać temat dotarcia do odpowiednich kandydatów doświadoczonym headhunterom, co znacząco zwiększy szanse, że dana oferta trafi w odpowiednie miejsce.

Podsumowanie

Oto 5 kroków, które pomogą Ci stworzyć skuteczną ofertę pracy:

Pamiętaj, że oferta pracy to Twoja wizytówka i sposób komunikacji z kandydatami, dlatego musi być jasna, konkretna i atrakcyjna. Zadbaj, żeby była widoczna, w odpowienim miejscu lub rozszerz jej zasięg przez aktywne działania doświadczonego headhuntera, wtedy masz szansę przyciągnąć najlepszych pracowników do swojej firmy.